Co je daňový portál

Jedná se o webovou službu / webový portál provozovaný Generálním finančním ředitelstvím České republiky, který má pomáhat daňovým subjektům (firmám či podnikatelům) působícím na území České republiky při komunikaci s finanční správou.

 

K čemu daňový portál slouží

  • Daňový portál slouží pro komunikaci s finanční správou a k získávání informací z daňového řízení, případně vyhledávání informací o daňových subjektech – plátcích DPH.
  • Lze přes něj přistupovat do Daňové informační schránky, pomocí níž lze zjistit aktuální stavy daňových účtů (přeplatky či nedoplatky).
  • Slouží také pro správu údajů EET (elektronické evidence tržeb), lze přes něj žádat o autentizační údaje do EET, ověřovat účtenky (služba pro veřejnost) apod.
  • V neposlední řadě přes něj lze zasílat různé dokumenty (přiznání k daním a jiné formuláře) finanční správě (finančním úřadům).

 

Daňový portál podnikatelům umožňuje podat daňové přiznání

Hlavní výhodou pro podnikatele a jejich účetní je možnost vytvářet a podávat daňové přiznání. Pokud firma nevyužívá některý z ekonomických systémů, jež mají funkci podávání daňových přiznání zabudovanou, může na stránkách Daňového portálu použít vcelku snadno ovladatelné aplikace, jež uživateli spočítá vše potřebné. Na hlavní stránce stačí vybrat, jaké přiznání (respektive k jaké dani) chce uživatel vyplnit. Na výběr jsou v aplikaci všechny typy daňových přiznání.

 

Možnosti daňového portálu

Má-li uživatel všechna důležitá data uložena v datovém souboru, může je do aplikace načíst automaticky. Díky tomu je není nutné vypisovat. V opačném případě je třeba vyplnit všechny potřebné kolonky. K tomu uživatelům může pomoci praktický průvodce integrovaný v aplikaci.

Na konci celého procesu uživatel zjistí výši řešené daně. Portál dále uživateli dává na výběr, zda chce přiznání odeslat prostřednictvím internetu, nebo vytisknout a na úřad podat v jiné formě (například fyzicky, pokud nemá datovou schránku). Aplikace dále umí uživatelův daňový případ sledovat a v kterémkoliv okamžiku zjistit stav jeho podání.

 

Adresa daňového portálu

Server je dostupný na adrese https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/dpr/uvod.faces.

Řešení Docspoint slouží jako elektronický archiv daňových dokladů.

Archivujte a spravujte své účetní doklady online, bez papírů a v souladu s českou legislativou.