Co je ISDOC

ISDOC (Information System Document) je standard pro elektronickou fakturaci používaný v České republice, jenž byl vytvořen sdružením ICT Unie. Podporu tomuto formátu přislíbila většina výrobců ekonomických systémů v ČR, státní správa (zejména ministerstvo financí ČR a ministerstvo vnitra ČR) a také velké firmy jako je SAP či Microsoft.

 

ISDOC snižuje chybovost a šetří čas i přírodu

Národní standard elektronické fakturace ISDOC usnadňuje každodenní proces předávání, zapisování i kontroly dokladů. Tím, že jde o jasně strukturovaný datový soubor, je pro ekonomické či účetní programy mnohem snazší z něj načíst požadovaná data, aniž by docházelo ke špatné interpretaci či chybám.

Technicky se totiž jedná o formát XML podepsaný elektronickým podpisem dle standardu XML Signature. Typicky má příponu isdoc. Existuje však i varianta isdocx, která navíc umožňuje přibalit i přílohy. XML formát určitým způsobem používají také například dokumenty v programu MS Excel. A to zejména z toho důvodu, že XML formát se skvěle hodí pro strukturované zobrazení dat v (excelovských) tabulkách.

 

Jak ISDOC usnadňuje práci s doklady?

Snižuje náklady na tisk, expedici i archivaci díky bezpapírové výměně faktur a dalších dokladů

 

Zrychluje komunikaci mezi firmami, soukromými osobami i s veřejnou správou

 

Eliminuje chybovost a šetří čas díky automatickému načtení položek e-faktury do Pohody bez nutnosti ručního přepisu

Obrázek1

Je rovnocenným partnerem papírové faktury ve splnění zákonných požadavků na daňový doklad

 

Umožňuje ověření platnosti a původu dokladu pomocí elektronického podpisu

 

Sjednocuje různé formáty elektronických daňových dokladů na jeden jediný

 

Jde o formát podporovaný datovými schránkami

ISDOC a Docspoint

Pokud v sobě účetní doklad obsahuje přílohu ve formátu ISDOC nebo máte ISDOC jako samostatný soubor, při nahrání takového dokladu do Docspointu se všechna metadata ihned vytěží z ISDOC souboru a naplní do odpovídajících políček v Docspointu. (Podmínkou je, aby se název PDF dokladu a název ISDOC souboru shodovaly, např. Faktura0001.PDF a Faktura0001.isdoc).

 

ISDOC je v ČR velmi rozšířený

S tímto formátem pracují všechny nejznámější účetní ale také fakturační systémy. Pokud tedy fakturujete v systémech, jako je Pohoda, mPohoda, Money S3, iDoklad, Fakturoid atp., můžete sobě i příjemci dokladu ušetřit čas při jeho zpracování.