Abychom vám usnadnili přechod na nové účetní období a předešli možným problémům při používání řešení Docspoint, připravili jsme pro vás stručný návod, jak správně postupovat.

 

Aktivace účtování na přelomu účetních období (účtování v následujícím účetním období bez datové uzávěrky)

  • Pokud v POHODĚ aktivujete účtování na přelomu účetních období, je třeba toto nastavení provést i pro vyhrazeného uživatele v POHODĚ (např. Docspoint), tedy toho uživatele, který jste nám při instalaci vytvořili a přes který náš můstek provádí importy dokladů z Docspointu.
  • Správnost nastavení je signalizována písmenem „p“ za číslem nového účetního roku ve stavovém řádku v POHODĚ (např. 2024p).
  • Nic dalšího není třeba v Docspointu měnit. Účetní rok viditelný v systému Docspoint (záložka Obecné) zůstává stejný (např. 2023) až do provedení datové uzávěrky. Číselné řady si však volíte na dokladu dle vlastní potřeby. Pokud již máte v POHODĚ číselné řady pro rok 2024, načtou se díky můstku Watchdocs do Docspointu a vy je můžete volit v záložce Účtování – Číselná řada).
Pohoda - přechod na nové účetní období

Datová uzávěrka a přechod na nové účetní období

  • Než provedete datovou uzávěrku uplynulého účetního období u některé z Vašich účetních jednotek v POHODĚ, je třeba nejprve zastavit aplikaci Watchdocs (datový můstek). Tato aplikace běží jako systémová služba na serveru, kde se nachází Vaše POHODA.
  • Následně můžete provést datovou uzávěrku.
  • Po dokončení datové uzávěrky a úspěšném přechodu na nové účetní období je třeba opět spustit můstek Watchdocs.
  • Následně se do Docspointu z POHODY automaticky načte nový účetní rok včetně číselných řad a dalších náležitostí. Vy tedy můžete pokračovat v běžném zpracovávání dokladů, které se však již budou v POHODĚ importovat pod novým účetním obdobím.
Watchdocs